دوره پیش رشد

از دانشنامه کارآفرینی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

Pre-incubation Period

/pri ˌiNGkyəˈbāSH(ə)n ˈpirēəd/

در تأسیس مرکز رشد، اندیشه اولیه پذیرش شرکت ثبت شده و تشکل یافته است. در هر یک از عوامل ایده، کار گروهی، تجربه کاری اولیه و ثبت قانونی شرکت مشکلی وجود داشته باشد، ترجیحاً دوره‌های اولیه قبل از مرکز به هنگام دوره‌های پیش مرکز رشدی طراحی می‌شود که مدت آن محدودتر است. در دوره‌های پیش مرکز رشدی که ممکن است از 6 تا 9 ماه طول بکشد؛ سعی می‌شود تا ضمن برطرف شدن نواقص، شرایط لازم جهت ورود به مرکز فراهم گردد. در واقع تصمیمات مربوط به ارزیابی درخواست‌های ورود به مرکز رشد به سه صورت خواهد بود: 1- رد درخواست، 2- پذیرش شرکت، 3-پذیرش مشروط. در پذیرش مشروط، شرکت‌هایی که به‌طور مشروط پذیرفته می‌شوند در یک فهرست انتظار برای فضای در دسترس بعدی یا در صورت لزوم طی دوره پیش رشد در برنامه قرار می‌گیرند.

(1) دوره‌ای است که هسته‌های تحقیقاتی توسعه‌ای به منظور تقویت گروه کاری، شناسایی و تثبیت ایده محوری و شناخت دقیق بازار به مدت 6 تا 9 ماه از خدمات عمومی، مشاوره‌ای/ آموزشی و حمایت‌های محدود مالی مرکز رشد پس از استقرار بهره‌مند می‌شوند (دوره آماده شدن هسته‌ها برای ورود به مرکز رشد).

(2) دوره‌ای حداکثر 6 ماهه است که در آن، به افراد و یا گروه‌های مستعدی هستند که دارای ایده‌های نوآورانه صنعتی هستند، مشاوره و آموزش‌های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت‌های حقوقی مستقل داده می‌شود. در صورت موفقیت در این دوره مقدماتی و کسب هویت مستقل حقوقی، واحدهای نوپا می‌توانند متقاضی اسکان رسمی در مرکز رشد شوند. زمان این دوره با تصویب مدیر مرکز رشد تا 9 ماه قابل افزایش است.