سرمایه‌گذار مخاطره پذیر

از دانشنامه کارآفرینی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

Venture Capitalist

/ˈvɛnʧər ˈkæpətəlɪst/

شخص سرمایه گذاری که سرمایه خود را در یک کسب و کار جدید توام با ریسک و مخاطره ، صرف می کنند و یا به شرکت نوپایی که قصد توسعه دارد ولی از نظر مالی در مضیقه است و به وجوه عمومی و دولتی دسترسی ندارد، کمک می کند. به سازمان و یا شخصی که در کسب و کارهای جدید و پر مخاطره و ریسک پذیر، سرمایه گذاری می کند، گفته می شود. اینگونه مراکز و افراد تمایل دارند سرمایه خود را در فعالیتی که ریسک آن متوسط به بالا است سرمایه گذاری کنند و با این امید که بازگشت سرمایه در سطح بالایی انجام می گیرد، این ریسک و مخاطره را می پذیرند.

سرمایه گذار مخاطره پذیر (VC) چیست؟

سرمایه گذار مخاطره پذیر (VC) یک سرمایه گذار خصوصی است که سرمایه‌ی شرکت‌هایی را که دارای پتانسیل رشد بالایی هستند در ازای دریافت سهام‌شان، فراهم می کند. این می تواند سرمایه گذاری برای شرکت های نوپا یا حمایت از شرکت های کوچکی باشد که مایل به گسترش هستند اما به بازارهای سهام دسترسی ندارند.

فهم سرمایه گذاری خطرناک

سرمایه گذاران خطرپذیر معمولاً به عنوان مشارکت محدود (LP) در جایی که شرکا در صندوق سرمایه گذاری سرمایه گذاری می کنند، شکل می گیرد. این صندوق به طور معمول دارای کمیته ای است که وظیفه تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری را دارد. پس از شناسایی شرکتهای نوظهور در حال رشد ، سرمایه‌ی جمع‌شده‌ی سرمایه گذار برای تأمین بودجه این شرکت‌ها در ازای دریافت میزان قابل توجهی از سهام اختصاص داده می‌شود.

برخلاف افکار عمومی VC ها به طور معمول از ابتدای راه‌اندازی استارتاپ‌ها آن‌ها را تامین مالی نمی‌کنند. بلکه آن‌ها به دنبال هدف قرار دادن شرکت‌هایی هستند که در مرحله‌ای هستند که می‌خواهند ایده خود را تجاری کنند. صندوق VC سهمی را در این شرکت ها خریداری کرده، رشد آنها را تقویت می‌کند و با بازگشت قابل توجه سرمایه (ROI) به بازپرداخت می‌پردازد.

سرمایه گذاران خطرپذیر به دنبال یک تیم مدیریتی قوی ، یک بازار بالقوه بزرگ و یک محصول یا خدمات منحصر به فرد با یک مزیت رقابتی قوی هستند. آنها همچنین به دنبال فرصت‌هایی در صنایعی هستند که با آنها آشنا هستند و همچنین به دنبال شرکت‌هایی که درآن‌ها این امکان را دارند که درصد زیادی از شرکت را در اختیار داشته باشند تا بتوانند جهت آن را تحت تأثیر قرار دهند.

VC ها مایلند در چنین شرکت هایی سرمایه گذاری کنند زیرا در صورت موفقیت این شرکت ها می توانند بازده سرمایه خیلی زیادی بدست آورند. با این حال ، VC ها به دلیل عدم اطمینان موجود در شرکت های جدید و اثبات نشده، شکست‌های زیادی را تجربه می کنند.

افراد ثروتمند ، شرکت های بیمه ، صندوق های بازنشستگی ، بنیادها و صندوق های بازنشستگی شرکتی ممکن است پول را با هم در صندوقی قرار دهند که توسط یک شرکت VC کنترل شود. همه شرکا دارای بخشی از مالکیت صندوق هستند ، اما این شرکت VC است که مکان سرمایه گذاری صندوق را کنترل می کند و معمولاً در مشاغلی که اکثر بانک ها یا بازارهای سرمایه برای سرمایه گذاری بسیار خطرناک می دانند، سرمایه‌گذاری می‌کنند. شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر شریک عمومی است ، در حالی که صندوق های بازنشستگی ، شرکت های بیمه و غیره شرکای محدود هستند.

پرداخت به مدیران صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر به صورت کارمزد مدیریت و سود کسب شده انجام می‌شود. بسته به شرکت ، تقریباً ۲۰٪ از سود به شرکت مدیریت کننده صندوق سهام خصوصی پرداخت می‌شود، در حالی که بقیه به شرکای محدودی که در صندوق سرمایه گذاری کرده اند ، تعلق می‌گیرد. شرکای عمومی نیز معمولاً ۲٪ دریافت می‌کنند. [۱]